A tavaly márciusban indult tőzsdei rali a fundamentális felépüléssel kapcsolatos félelmek ellenére a magasba hajtotta az árfolyamokat.
Ennek fő okaiként a befektetők hozaméhsége, a válság orvoslásának szánt, a gazdaságba pumpált dollármilliárdok, illetve az ázsiai és dél-amerikai megtakarítások piacra áramlása jelölhetőek meg.
Tűzzel oltjuk a tüzet
A villággazdasági válság kirobbanásának nyitó akkordjaként a Lehmann Brothers bedőlését szokták megjelölni, azonban a problémák mélyebben gyökereznek. A fejlett nyugat-európai, illetve tengerentúli országok évek óta túlköltekeznek, túlfogyasztanak, melyeket hitelből finanszíroznak. A gazdaság motorja pont a fogyasztás volt az elmúlt években. Ahogy lassult a fejlődés egyre szélesebb kört kívántak bevonni a fogyasztók körébe, köztük olyanokat is, akik ezt nem tehették volna meg. A Lehmann csődje csak erősítette a hatást, hiszen a befektetők hirtelen borzasztóan nagy összegeket vontak ki a piacokról, melynek következtében sivatagi szárazság lett úrrá a bankközi hitelezésben. A kormányok döntöttek, állami támogatásokkal újra biztosították a piacoknak elengedhetetlen likviditást, azonban ez csak egy műtétre váró beteg napi lidokain adagjának tekinthető. Műtét azóta sem volt, érdemi szigorítások nem kerültek bevezetésre. Ideig-óráig még el van a beteg műtét nélkül, de könnyen lehet, hogy most egy komolyabb rohama következik. Az elemzők már számos alkalommal figyelmeztettek, hogy a "bulinak" még nincs vége, érdemes nagyon résen lenni. Egyre gyanúsabbnak tűnik, hogy most jött el a pillanat, amikor a töretlen emelkedés megtörik és újabb huzamos ideig tartó, intenzív mélyrepülés is elindulhat a piacokon.
Ennek valószínűsége az elmúlt egy hónapban tapasztalt korrekció és a hangulatot övező hírek is egyaránt alátámasztják.
A teljesség igénye nélkül:
- bevezetés előtt álló amerikai banki korlátozások
- újból kedvezőtlen amerikai munkanélküliségi adatok
- az egész euró övezet számára veszélyt jelentő görög gazdaságpolitika
- világszerte döglödő autóipar
- államilag visszafojtott kínai hitelezés
- világszinten leépítés előtt álló többletforrások
Beszédes grafikonok
A technikai elemzés módszerével közelítve is a fordulat jelei mutatkoznak. Általában egy emelkedő trendről addig beszélhetünk, amíg az árfolyam emlekedések csúcsai egyre magasabban, míg a korrekciók alja szintén egyre magasabban található. Az alábbi indexeken megfigyelhető, hogy a tavaly márciusban indult árfolyam emelkedés egy-egy kivételtől eltekintve tartotta ezt a szabályt most azonban törés készül.
Standard and Poor's 500
Jól látszik, hogy mai 3,14%-os (!) visszaadás - melyhez hasonló visszaadást utoljára 2009. március másodikán láthattunk - új minimumra engedte az árfolyamot, miközben a két napig tartó emelkedés nem érte el a korábbi maximumot.
Az amerikai piac egyelőre a kétszáz napos mozgóátlag fölött tartózkodik, így nem beszélhetünk még medvepiacról, de hangulat most sokkal kedvezőtlenebb, mint eddig az emelkedés során bármikor. A piaci árfolyammozgások intenzitását - a piacon tapasztalható feszültséget reprezentáló - mutató, a VIX index egyetlen nap alatt több mint 20%-kal (!) ugrott meg.
A grafikonon az is látható, hogy a kétnapos emelkedés középtávú emelkedés támaszáig kapaszkodott vissza, amely a letörés visszatesztjeként is értelmezhető.
Támaszok még vannak, de az emelkedés valószínűsége napról napra csökken. Elsődleges támasz a kétszáznapos mozgóátlag 1.046 pontnál, majd a korábbi minimum 1.030 pontnál. Ezt követően még találunk egy 38,2%-os Fibonacci szintet 1.015 pontnál, de ezt követően már csak az 1.000 pontos szint lélektani erejében bízhatunk. A támaszok eleste fokozatosan növelheti az idegességet, amely a visszaadás intenzitására indikátorként hathat.
Véleményünk szerint érdemes lehet a következő hetek eseményeit a partvonal mellől szemlélni, mert a megszerezhető nyereség veszteséghez viszonyított aránya igen kedvezőtlen.
Néhány elemzőház még mindig vételre ajánlja a piacokat, de mi kitartunk véleményünk mellett miszerint a jelenlegi piacon a kockázatok minimalizálása előnyt élvez a nyereség maximalizálásával szemben. A mostani piaci helyzetnél adódhatnak kedvezőbb beszállási pontok a jövőben.
Bovespa
Brazília éllovas volt a visszarendeződés elmúlt háromnegyed évében, az árfolyam mintaszerűen hasított a korábbi plafon fele. A visszaadás sem indult túl ijesztően, azonban a mai kereskedés során, a dél-amerikai piacon kereskedőknél is elszakadt a cérna. A középtávú emelkedő trendet és az ötvennapos mozgóátlagot itt is letörte az index, az emelkedés csupán utóbbi visszatesztjére volt elegendő. A kiszállás mellett voksolunk itt is, mert a következő támasznak a korábbi minimum és a kétszáznapos mozgóátlag megegyezési szintje tekinthető 60.000 pontnál, amely a mai „vérengzést” követően is közel 7%.
DAX
Frankfurtban is kritikus a helyzet. A visszaadás a támasz alá is beköszönt, a pozitív korrekció gyorsan abbamaradt és a mai visszaadás itt is új lokális minimumot alakított ki. Szeretném hangsúlyozni, hogy a frankfurti tőzsde még 2%-os amerikai mínusz mellett zárt be, így könnyen elképzelhető, hogy holnap még nem lesz technikai korrekció az európai börzén. A kétszáznapos mozgóátlag még itt is megtarthatja az árfolyamot, de eleste esetén már csak a korábbi minimum és a meghatározó 38,2%-os Fibonacci szint jelenthet érdemi támaszt 5.350 pontnál. Ha attól is elbúcsúzunk, a valódi műtétek száma rohamosan emelkedhet a brókeri szférában dolgozók idegi kimerültsége miatt.
FTSE100
Londonban a helyzet nagyon hasonló Frankfurthoz. Az árfolyam itt is új lokális minimumot írt, támaszt már csak a korábbi minimum és a kétszáznapos mozgóátlag 5.000 pontos szintje jelenthet.
RTS
Az orosz piac egyelőre felülteljesítő volt. Csak volt. Az alapvetően nyersanyagra épülő orosz index várhatóan holnap hatalmasat fog szakadni az összeomló olajár hatására. A Crude típusú olaj márciusi lejáratú jegyzési ára több mint 5%-ot (!) szakadt, melyhez hasonlót hosszú hónapok óta nem láthattunk. Véleményem szerint holnap Oroszországban elesik a középtávú támaszvonal, párhuzamosan vele az ötvennapos mozgóátlag és a korábbi minimum 1.410 pontos szintje is könnyen veszélybe kerülhet. Egy-két támasz még ezt követően is akad. 1.340 pontnál a másodlagos, 1.300 pontnál pedig a harmadlagos támaszvonal, azonban ezek már inkább csak a „keressünk valami kapaszkodót elv” alapján tekinthetőek támasznak. Igazi támaszt itt is a kétszáznapos mozgóátlag jelenthet, amely 1.250 pontnál állhat az esés útjába. Azonban ez sajnos közel 15%-os távolságra van a mai záró árfolyamtól.
Hang Seng
A nyugati pofont ugyan nem, de egy „átlagosnak” tekinthető közel két százalékos „taslit” így is kapott az index. Az esés holnap a kíniaknál megszokott intenzitású lehet, mellyel itt is könnyen kialakulhat az újabb minimum. Véleményünk szerint 20.000 pont alatt már baj van. Túl azon, hogy újra a kétszáznapos mozgóátlag alá kerülünk, elesik a lokális minimum szint. Mentőövet jelenthet a másodlagos „kapaszkodó” 19.375 pontnál, de ezután kezdhetjük mormolni az imákat. Támasz még a 38,2%-os Fibonacci 18.850 pontnál, majd az ezt követő minimum 17.200 pontnál…
Hozzászólások