Az alábbiakban összegyűjtöttem 10 pontban, mit érdemes tenni a kockázat csökkentése érdekében, avagy hogyan diverzifikáljunk.
Nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy a befektetéseket elsősorban kockázatcsökkentési oldalról, nem pedig hozammaximalizálás szempontjából érdemes megközelíteni. Munkám során számtalan befektetővel találkoztam, aki elcsábulva szinte hihetetlennek tűnő hozamoktól, egy pillantást se vetett az adott befektetés kockázataira.
1. Válassz több pénzintézetet - a világválság kirobbanása óta csak az amerikai piacon több mint 250 bank zárta be kapuit. Eltűntek, összeolvadtak bankok, alapkezelők és egyéb pénzügyi szolgáltatók. Ugyan hazánkban az OBA (http://oba.hu/)védi a befektetőket, mégis érdemes tisztában lenni azzal, hogy a kártalanítási folyamat - más bírósági ügyekhez hasonlóan - egy elhúzódó, gyakran több éves folyamat. A teljes likviditási hiányt elkerülése miatt tehát javasolt több pénzintézet különböző megoldásaiban elhelyezni megtakarításainkat.
2. Válassz több megoldást - részvények, CFD-k, kötvények, opciók, határidős megoldások, lekötések, pénztárak, certifikátok és még számtalan egyéb megoldás közül építhetjük föl saját befektetési tortánkat, melynek külön-külön terméktípusonként és összesített formában is meghatározhatjuk a kockázatát. Ez azért fontos, mert akár egy kockázatkerülő befektető portfóliójába is beleférhetnek részvény típusú befektetések, akkor, ha van olyan eleme megoldásainknak, melyek kompenzálják az így felvállalt kockázatokat.
3. Oszd meg szektorok között - vállalati kötvények, részvények, CFD-k esetén igen fontos, hogy a gazdaság különböző iparágai között is megosszuk a pénzünket. A világválság alatt például a luxuscikkek piaca szinte alig vesztett értékéből, miközben a bankszektor több mint 50%-kal ért kevesebbet a legsötétebb napokon.
4. Oszd meg földrajzilag - szintén fontos lehet, hogy befektetéseink célpontjául a világ különböző helyszíneit válasszuk. A különböző földrajzi területek teljesítménye között hatalmas különbségeket fedezhetünk föl. Míg az elmúlt évtized során az ázsiai, a dél-amerikai régió hatalmas fejlődést, addig japán stagnálást, szűkülő gazdasági lehetőségeket tudott felmutatni. Hasonlóan jó példa lehet a brazil illetve az amerikai tőzsde is. A Standard and Poor's a válság előtti közel 1600 pontos szintjéről csupán 1200 pontig volt képes visszakapaszkodni, addig a brazil Bovespa 72.000 pontos - válság előtti szintjét - majdhogynem újra elérte közel 71.500 pontos idén áprilisi plafonjával.
5. Oszd meg teljesítmény alapján - alul- és fölülteljesítő befektetési lehetőségekkel egyaránt találkozhatunk. Sokan az előbbieket, mások az utóbbiakat keresik. Az alulteljesítők ugyanis gyakran "Pál fordulatot" véve hozzák be lemaradásukat, míg a felülteljesítők könnyen lomhábbá válhatnak a korábbi "kimerítő roham" miatt. Persze ez sok esetben nem igaz és erre nincs is általános recept. Ezért érdemes befektetéseink egy részét az előbbi, másik részét az utóbbi befektetések irányába csoportosítani.
Hamarosan folytatjuk!
Hozzászólások